top of page

Na pomoc XV-wiecznej świątyni w Komorowie
Kościół w Komorowie - zapomniana perła gotyku
Zbudowany w XV w. kościół w Komorowie jest jednym z najstarszych obiektów związanych z kultem religijnym w województwie zachodniopomorskim. Niegdyś główna świątynia rodów de Cumerove oraz von Podewils, dziś jest kościołem filialnym rzymskokatolickiej parafii p.w. Niepokalanego Serca NMP w Bukowie. Od 2013 r. trwa mozolne przywracanie świątyni pierwotnego blasku. Jedną z form pomoc przy jej renowacji jest organizacja Komorowskich Biesiad Historycznych, z których całość dochodu zasila fundusz remontowy komorowskiego kościoła.

Historia kościoła
Dokładna data oddania kościoła w Komorowie do użytku nie jest znana, wiadomo jednak, że murowana świątynia powstała w miejscowości w XV w. Przez kolejne stulecie pełniła ona rolę głównego miejsca kultu najpierw dla założycieli miejscowości, przybyłego w XIII w. w rejon Polanowa najprawdopodpbniej spod Demmin, rodu de Cumerove, a następnie - rodziny von Podewils. Choć kościół stracił na znaczeniu po wybudowaniu zamku i znajdującej się za jego murami kaplicy, jeszcze w pierwszej połowie XVII w., co potwierdza między innymi słynna mapa Księstwa Pomorskiego autorstwa Eilharda Lubinusa, odgrywał ważną rolę.
Od lat trzydziestych XVI w. aż do roku 1945 w świątyni odprawiano nabożeństwa protestanckie (luterańskie). Pod koniec lat trzydziestych ubiegłego stulecia komorowska parafia liczyła ponad 1,1 tys. wiernych. Ostatnim pastorem był Wilhelm Veder. Od 1948 r. w kościele modlą się katolicy. 6 lat po jego ponownym otwarciu został wpisany do rejestru zabytków.
Zabytki komorowskiej świątyni i nie tylko
Choć powierzchnia świątyni nie przekracza 150 mkw nasycona jest unikatowymi zabytkami sztuki sakralnej. Do najcenniejszych zaliczyć trzeba drewnianą szafkę ścienną z XV w. (jedną z dwóch tego typu na Pomorzu), spiżowy dzwon odlany w 1569 r., drewnianą ambonę z 1626 r. czy barokowy ołtarz i chrzcielnica, również z XVII w. – dzieła lokalnych snycerzy. Pozostałe wyposażnie, w tym zdekompletowane organy, powstały w XIX w., w warsztatach zlokalizowanych na terenie Ziemi Sławieńskiej oraz Ziemi Koszalińskiej.
W otoczeniu kościoła podziwiać można pomnikowe okazy drzew, tworzące dawny park dworski. Także sąsiadująca ze świątynią posiadłość należy do ciekawszych w naszym regionie. Wzniesiona w stylu art-deco w dwudziestoleciu międzywojennym, do dziś zachowała swą pierwotną strukturę. W otoczeniu dworu znajdując się również ceglane, ukryte w ziemi komory służące do przechowywania żywności oraz zabudowania gospodarcze, wzniesione przed 1945 r. W miejscowości zachowały się również pozostałości ewangelickiego cmentarza.


Komorowo na szlaku Św. Jakuba
We wrześniu 2013 r. komorowską świątynie oficjalnie włączono do międzynarodowego szlaku pielgrzymkowego Camino de Santiago - Droga Św. Jakuba. Rozpoczynając wędrówkę z Komorowa dotrzeć można w pierwszej kolejności do Drzeńska i Krągu (w okolicy stworzono zamkniętą pętlę pielgrzymkową długości ok. 5 km), jak również do Polanowa i Sławna.
Ciekawostkę stanowi fakt, że w związku z przyłączeniem kościoła do Camino w jego przedsionku zawisła płaskorzeźba wyobrażająca muszlę. Jej wykonawcą jest Romuald Wiśniewski, artysta z Gościna, którego dziełem jest między innymi pomnik Józefa Piłsudskiego w Koszalinie.
bottom of page